Tento obrázok nakreslila 9-ročná Terezka svojmu ockovi, ktorého veľmi ľúbi. Jej matka sa však snaží urobiť všetko pre to, aby dcéru od otca odelila. V rámci rozvodov sa totiž často jeden rodič snaží uzurpovať dieťa pre seba a robí všetko pre to, aby od neho druhého rodiča oddelil.

Rozvod: Neučme deti nenávisti

 Tento obrázok nakreslila 9-ročná Terezka svojmu ockovi, ktorého veľmi ľúbi. Jej matka sa však snaží urobiť všetko pre to, aby dcéru od otca odelila. V rámci rozvodov sa totiž často jeden rodič snaží uzurpovať dieťa pre seba a robí všetko pre to, aby od neho druhého rodiča oddelil. Ohovára ho, kydá na bývalého partnera, klame dieťaťu, že o neho nemá záujem a tak spôsobuje detskej dušičke veľké rany. Učí tak deti nenávisti, hoci podľa zákona o rodine dieťa treba vychovávať tak, aby malo v úcte oboch rodičov.

A nikto ho za to nepotrestá.

„Zatvorili vám dieťa za múrom nenávisti? Bránia vašim deťom ľúbiť vás? Šikanujú vaše deti, izolujú ich od vás, manipulujú ich dušičku a učia ich nenávidieť vás?“ týmito otázkami vyzýva Rada pre práva dieťaťa SR rodičov, ktorí trpia v rámci rozvodového konania, aby sa na ňu obrátili. Riešili už niekoľko vážnych prípadov s veľkými dôsledkami na dieťa.

Rada pre práva dieťaťa už vstúpila do niekoľkých súdnych procesov v snahe pomôcť deťom a nájsť pravdu i vhodné riešenie. Niekedy za konaním druhej strany dokonca možno nájsť úplne iné motívy, ako blaho dieťaťa. „Riešili sme napríklad prípad, keď sestra bojujúca s bratom o majetky, obvinila brata s manželkou, že sa nestarajú o dieťa. To im bolo na základe predbežného rozhodnutia okamžite odňaté,“ hovorí Alena Dušatková, viceprezidentka Rady.

Po troch mesiacoch sa zistilo, že to urobila len preto, aby sa im potom mohla vyhrážať: Ak sa pekne vyrovnáme, dieťa vám vrátim. Ako sa to mohlo stať? „Súdy totiž nie sú pri predbežkách povinné zisťovať pravdu – majú len do 24 hodín rozhodnúť,“ vysvetľuje Dušatková. Ak niekto nahlásil, že dieťa je týrané, ihneď konajú, hoci samotné hlásenie môže byť klamlivé. Súd v tomto prípade napokon rozhodol správne, avšak následky na duševnom zdraví dieťaťa, ktoré bolo násilím odňaté od rodičov a držané mimo nich tri mesiace, nevie nikto odhadnúť.

DieťaNa Slovensku je zakorenené, že dieťa býva pri rozvodoch prisúdené najmä matke, často práve otec býva „ten zlý“. Ako však podotýka Jozef Tinka, generálny manažér rady, nejde o to, či sú otec alebo matka dobrí, ale aký majú vzťah s dieťaťom. „Možno že otec naozaj nie je dokonalý: môže byť neporiadny, nespoľahlivý. Ale na druhej strane s ním môže byť sranda a dieťa ho môže mať rado. A to je podstatné.“
Veľmi častou výhovorkou matiek, keď otec príde v rámci určených hodín pre svoje dieťa je, že mu ho odmietne vydať s tým, že dieťa je choré. Pred otcom jednoducho zatvorí dvere. „Ale prečo? Prečo by nemohol vojsť dnu, pobudnúť s dieťaťom, pozrieť sa, či niečo nepotrebuje?! Prečo by otec nemohol prísť za svojim potomkom na bežnú návštevu, veď ako otec má na to legitímne právo. Dieťa sa môže s otcom stretávať aj mimo nich, jeho rodičovské práva zostávajú zachované a súdom časovo upravený styk s dieťaťom je len minimálna doba, ktorú súd vymedzil ako vymožiteľné právo,“ poukazuje Jozef Tinka.

V snahe poukázať na najväčšie nedostatky pri súdnych konaniach a pokúsiť sa o nápravu, sa Rada pre práva dieťaťa stretla v utorok 12. februára s podpredsedníčkou NR SR Erikou Jurinovou, a s poslancami Richardom Vašečkom a Máriou Ritomskou. „Máme záujem o túto tématiku, chceme pomôcť,“ skonštatoval Richard Vašečka.

Rada informovala poslancov o naliehavej situácii v poručníckej agende, o niekoľkých extrémne zložitých prípadoch a krivdách a ponúkla svoj odborný potenciál na riešenie krízy pri ochrane práv detí. Poslanci prisľúbili angažovať sa v poručníckej agende a cestou interpelácii pomáhať pri riešení nastolených problémov. „Rodí sa ojedinelá spolupráca medzi tretím sektorom, zákonodarcom a verejným ochrancom práv, od ktorej sa očakáva, že “zodvihne rolety” – že vnesie slnečný jas do tmavých kútov ochrany práv detí,“ uzatvára Tinka.

autor: Soňa Rebrová

Pridaj komentár